Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...

Poprawne napisanie weksli

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Cywilny kodeks kształtuje wiele dziedzin ludzkiego życia. A człowiek jest istotą społeczną. Potrzebuje interakcji z innymi. Czasem ta komunikacja polega na pożyczaniu pieniędzy. Jedną z podstawowych uregulowanych prawnie form oddawania pieniędzy, chociaż wydającą się być może jako przestarzała, jest weksel. Dochodzenie wierzytelności z weksla nie jest w teorii rzeczą trudną. Ważne jest, iż prawo chroni tutaj przede wszystkim remitenta, a więc osobę, która wierzytelności dochodzi. Osoba , która wystawia weksel także niemałe prawa posiada, ale przede wszystkim istotne są jej obowiązki. Jednym z nich jest właściwe wystawienie weksla.

Najistotniejszym faktem jest odpowiednie umiejscowienie samego słowa „weksel”. Ma ono pojawić się w treści dokumentu, a nie w jego tytule. Najczęstszą formą jest forma „Zapłacę za ten weksel..”.

Jednak weksel powinien posiadać także inne elementy. Należy do nich bezwarunkowe polecenie zapłaty oznaczonej kwoty pieniężnej. Warto zwrócić uwagę na słowo „bezwarunkowe”. Znaczy ono, że wszystkie warunki dochodzenia wierzytelności z weksla uznaje się za nie napisane.

Określenie trasata ( kiedy jest to weksel trasowany), miejsca oraz czasu dokonania płatności, data wystawienia i podpis wystawcy, określenie remitenta. To następne elementy, które musi posiadać weksel.

Napisanie weksla nie jest niczym trudnym. Wystarczy tylko trzymać się wytycznych zawartych w ustawie.