Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...

Przyszłość branży budowlanej

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najdawniejszych czasów ludzie starają się z różnych powodów wznosić wysokie budowle. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne katedry są tego najlepszym przykładami. Wszystkie te budowle powstawały bardzo długo. Teraz, dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budynków, trwają znacznie krócej. Wysokościowce od dawna stanowią odzwierciedlenie zamożności i prestiżu, a teraz moda na ich budowanie weszła także do Polski.

Rywalizowanie o to, kto zbuduje najwyższy budynek obecnych czasów zaczęła się w końcówce XIX w. w największych miastach Stanów Zjednoczonych. Następnie moda przeniosła się także do państw azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wysokościowce, czy Ameryki Płd. Mimo ostatniego kryzysu i spadku tempa inwestycji, na świecie buduje się coraz więcej drapaczy chmur. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych obszarach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak wolnej przestrzeni, która jest poza tym niezwykle kosztowna. Współcześni budowniczowie nie widzą już nawet kłopotu w burzeniu i budowaniu nowych, wyższych drapaczy chmur, mimo otoczenia inną zabudową, a ponadto potrafią tworzyć tego typu obiekty nawet na obszarach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się zdecydowanie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed konstruktorami pojawia się tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Wieżowiec w kształcie prostopadłościanu jest mało przebojowy, a wręcz banalny, w związku z czym budowniczowie decydują się na inne kształty. Ponadto, współczesne apartamentowce powinny być energooszczędne i przyjazne mieszkańcom oraz użytkownikom. Muszą estetycznie wyglądać z otoczeniem i nie wpływać negatywnie na sąsiadującą zabudowę.

W naszym kraju, wysokie obiekty budzą skrajne emocje. Na przykład najwyższy w Polsce - Pałac Kultury, który wśród młodzieży nie budzi już skojarzeń z komuną, ale według starszego pokolenia - powinien być zburzony. Prawdą jest, że obiekt zdominował centrum stolicy i jest jej najczęściej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, któraś z aktualnych inwestycji będzie jednak w stanie trochę przyćmić jego „blask“. Burzenie Pałacu nie jest dobre z ekonomicznego punktu widzenia, więc możliwym rozwiązaniem byłoby zrealizować w jego otoczeniu projekt na tyle atrakcyjny, aby wpłynął on na wygląd Warszawy. Czy tak będzie, na pewno przekonamy się w najbliższej przyszłości, ponieważ branża budowlana w kwestii drapaczy chmur cały czas się rozwija.